Máte hlučné chlazení vašeho notebooku? Poradíme, jak ho vyčistit

Máte hlučné chlazení vašeho notebooku? Poradíme, jak ho vyčistit

Máte hlučné chlazení vašeho notebooku? Poradíme, jak ho vyčistit

Připadá vám, že je váš notebook hlučnější než dříve? Nebo se dokonce i více zahřívá? Pravděpodobně je na vině ucpané chlazení. Základní hardwarové vyčištění zvládnete i sami.

Notebook je oproti stolnímu počítači velmi uzavřené zařízení. Jeho rozebrání žádnému běžnému uživateli nedoporučujeme. Existuje ale způsob, kterým svůj notebook zvládnete nějakým základním způsobem vyčistit i sami a bez nutnosti notebook rozebrat.

Použijte ztlačený vzduch v plechovce

Existuje široká nabídka plechovek se ztlačeným vzduchem a nedáte za něj víc než stovku. Součástí je i tenká plastová trubička, přes kterou zvládnete vzduch dopravit na to správné místo aniž byste potřebovali notebook rozmontovat. Tím správným místem jsou obvykle dva otvory, kterými prochází vzduch do notebooku a ven. Jeden byste měli najít na jeho spodní straně a možná skrz něj uvidíte i ventilátor. Druhý pak bude někde na boku notebooku.

  • Do obou chladících otvorů notebooku namiřte trysku plechovky se ztlačeným vzduchem a vyfoukejte uvíznutý prach a nečistoty
  • Stlačeným vzduchem můžete vyfoukat i uvíznuté nečistoty z klávesnice.
  • Zda vaše čištění mělo nějaký smysl poznáte podle toho, jak velké množství prachu z notebooku během foukání stlačeného vzduchu vylétlo

Co dělat, když vyčištění změnu nepřineslo

Pokud jste dle našich pokynů chlazení notebooku pečlivě vyfoukali a notebook je i nadále hlučný nebo se dokonce přehřívá, příčina bude závažnějšího charakteru. Možnosti jsou tři:

  1. Nepodařilo se vám dostat k místu, kde je chlazení notebooku ucpané a tím pádem nedošlo k žádné změně
  2. Ve vašem notebooku odchází ventilátor jehož ložisko začíná být zadřené, a proto je ventilátor hlučný a méně chladí
  3. Pokud má váš notebook za sebou už řadu odsloužených let, tak také mohla zdegradovat teplovodivá pasta, která je nanesena na grafickém čipu a procesoru, a na kterou je přiložena měděná chladící trubice. Tato pasta se stará o rychlý odvod tepla ze součástek základní desky do už zmíněné měděné trubice, kterou zas ochlazuje ventilátor přívodem studeného a odvodem teplého vzduchu. Po letech však teplovodivá pasta ztvrdne a přijde o své schopnosti. Pak je nutné ji pečlivě odstranit a nanést novou, čerstvou.

Bohužel, ve všech třech případech je nutný zákrok kvalifikovaného technika. A v této chvíli přicházíme na řadu my.

Vyřešíme hlučnost a přehřívání vašeho notebooku za vás

Váš notebook kompletně rozebereme a zjistíme příčinu zvýšené hlučnosti a přehřívání vašeho notebooku. Ať už je někde v útrobách chlazení notebooku doslova koberec z prachu, stará zatvrdlá teplovodivá pasta nebo ventilátor na hraně kolapsu – problém hravě vyřešíme a notebook vám vrátíme v top stavu. Neváhejte jej k nám dovézt nebo odeslat skrze náš bezplatný svoz z celé ČR.