Máte hlučné chlazení vašeho notebooku? Poradíme, jak ho vyčistit

Máte hlučné chlazení vašeho notebooku? Poradíme, jak ho vyčistit

Připadá vám, že je váš notebook hlučnější než dříve? Nebo se dokonce i více zahřívá? Pravděpodobně je na vině ucpané chlazení. Základní hardwarové vyčištění zvládnete i sami.

Notebook je oproti stolnímu počítači velmi uzavřené zařízení. Jeho rozebrání žádnému běžnému uživateli nedoporučujeme. Existuje ale způsob, kterým svůj notebook zvládnete nějakým základním způsobem vyčistit i sami a bez nutnosti notebook rozebrat.

Použijte ztlačený vzduch v plechovce

Existuje široká nabídka plechovek se ztlačeným vzduchem a nedáte za něj víc než stovku. Součástí je i tenká plastová trubička, přes kterou zvládnete vzduch dopravit na to správné místo aniž byste potřebovali notebook rozmontovat. Tím správným místem jsou obvykle dva otvory, kterými prochází vzduch do notebooku a ven. Jeden byste měli najít na jeho spodní straně a možná skrz něj uvidíte i ventilátor. Druhý pak bude někde na boku notebooku.

  • Do obou chladících otvorů notebooku namiřte trysku plechovky se ztlačeným vzduchem a vyfoukejte uvíznutý prach a nečistoty
  • Stlačeným vzduchem můžete vyfoukat i uvíznuté nečistoty z klávesnice.
  • Zda vaše čištění mělo nějaký smysl poznáte podle toho, jak velké množství prachu z notebooku během foukání stlačeného vzduchu vylétlo

Co dělat, když vyčištění změnu nepřineslo

Pokud jste dle našich pokynů chlazení notebooku pečlivě vyfoukali a notebook je i nadále hlučný nebo se dokonce přehřívá, příčina bude závažnějšího charakteru. Možnosti jsou tři:

  1. Nepodařilo se vám dostat k místu, kde je chlazení notebooku ucpané a tím pádem nedošlo k žádné změně
  2. Ve vašem notebooku odchází ventilátor jehož ložisko začíná být zadřené, a proto je ventilátor hlučný a méně chladí
  3. Pokud má váš notebook za sebou už řadu odsloužených let, tak také mohla zdegradovat teplovodivá pasta, která je nanesena na grafickém čipu a procesoru, a na kterou je přiložena měděná chladící trubice. Tato pasta se stará o rychlý odvod tepla ze součástek základní desky do už zmíněné měděné trubice, kterou zas ochlazuje ventilátor přívodem studeného a odvodem teplého vzduchu. Po letech však teplovodivá pasta ztvrdne a přijde o své schopnosti. Pak je nutné ji pečlivě odstranit a nanést novou, čerstvou.

Bohužel, ve všech třech případech je nutný zákrok kvalifikovaného technika. A v této chvíli přicházíme na řadu my.

Vyřešíme hlučnost a přehřívání vašeho notebooku za vás

Váš notebook kompletně rozebereme a zjistíme příčinu zvýšené hlučnosti a přehřívání vašeho notebooku. Ať už je někde v útrobách chlazení notebooku doslova koberec z prachu, stará zatvrdlá teplovodivá pasta nebo ventilátor na hraně kolapsu – problém hravě vyřešíme a notebook vám vrátíme v top stavu. Neváhejte jej k nám dovézt nebo odeslat skrze náš bezplatný svoz z celé ČR.